Sok z buraków jako legalny doping dla sportowców!

Opublikowano przez Redaktor

W świecie sportu doping jest czymś absolutnie zabronionym, a jego stosowanie zazwyczaj przekreśla dalszą karierę sportowca. Co innego, jeśli w grę wchodzi naturalny doping – nie tylko skuteczny w działaniu, ale także zbawienny dla naszego zdrowia. W tej roli doskonale sprawdzą się buraki, a konkretniej – świeżo wyciśnięty sok. Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości – już jedna szklanka wystarczy, aby znacznie poprawić wydolność swojego organizmu. Warto wprowadzić sok do swojego codziennego menu – nawet jeśli nie jesteśmy czynnymi sportowcami.

 

Wpływ na wydolność organizmu

 

Jeśli komuś zależy na lepszych osiągach podczas treningów, sok z buraków na pewno spełni jego oczekiwania. Według najnowszych danych, po wypiciu szklanki wydolność organizmu poprawia się aż o 15%. Jest to związane z wieloma czynnikami, jednakże najważniejszym z nich są azotany. Warzywa stanowią ich podstawowe źródło, jednocześnie zapewniając nam satysfakcjonującą wytrzymałość. Działanie soku sprowadza się między innymi do poszerzenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu nie musimy martwić się niedotlenieniem mięśni. Nic dziwnego, że po wypiciu szklanki jesteśmy gotowi na najtrudniejsze wyzwania sportowe. Warto wypić sok przed każdym planowanym treningiem, aby samemu przekonać się o jego skuteczności.

 

Nie tylko azotany

 

Poza wspomnianymi azotanami, buraki są zalecane także jako źródło wielu witamin. Z ich pomocą można dostarczyć do organizmu najbardziej wartościowe składniki, w tym witaminę A, C, E czy witaminy z grupy B. Oprócz tego, sok z buraków jest źródłem wapnia, fosforu, żelaza, cezu i magnezu. Specyficzne właściwości sprawiają, że ma on działanie antynowotworowe. Ponadto, wspaniale wpływa na przemianę materii, stając się prawdziwym wybawieniem dla osób borykających się z problemami trawiennymi. Co więcej, dzięki burakom możemy poprawić swoją pamięć i koncentrację – co zresztą również będzie przydatne podczas uprawiania sportu. Z kolei zawartość witaminy B ma działanie antydepresyjne.

 

Jaki sok wybrać?

 

W sklepach znajdziemy wiele gotowych soków z buraków, często z krótkim terminem przydatności. Takie produkty są jednak ostatecznością – lepiej samemu go wycisnąć, korzystając z funkcjonalnej wyciskarki. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że rzeczywiście zapewniamy sobie świeży sok, bez konserwantów i innych ulepszaczy smakowych. Należy zaznaczyć, że tak przygotowany napój nie utraci swoich zbawiennych właściwości. Niestety, podczas produkcji gotowych soków, zazwyczaj zmniejsza się ilość witamin i minerałów. Wyciśnięcie buraków na pewno nie będzie dla nas kłopotliwym zajęciem – dzięki nowoczesnym wyciskarkom uda nam się przygotować sok dosłownie w kilka minut.

 

Sok z buraków to recepta na zdrowie, która spełni oczekiwania przede wszystkim sportowców. Warto zaznaczyć, że coraz więcej osób przyznaje się do jego regularnego spożywania. Cieszy się on zainteresowaniem nawet wśród triathlonistów, dla których najważniejszą kwestią jest zwiększenie wydolności organizmu. Wiele osób podkreśla, że jest on nie tylko zbawienny dla zdrowia, ale i bardzo smaczny.