Koktajle i soki – najczęściej popełniane błędy

Opublikowano przez Redaktor

Spożywanie soków i koktajli stało się ostatnio niezwykle modne. Aby jednak nasz organizm dobrze je znosił, należy pamiętać o kilku zasadach. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy, które skutecznie i na długo mogą nas odciągnąć od tych istnych bomb witaminowych.

 

1.Spożywanie soku/koktajlu zaraz po zakończeniu posiłku

 

Jeżeli sięgać po napoje tego rodzaju bezpośrednio po posiłku, nie dziw się, kiedy Twój brzuch zacznie przypominać balon. Zarówno koktajle, jak i soki należy pić na pusty żołądek. Dzięki temu unika się zaburzeń trawienia, a wchłanianie zawartych w koktajlach i sokach witamin i minerałów jest efektywniejsze. Warto pamiętać, że z powodzeniem można je traktować jak pełnowartościowe posiłki, które na długo zaspokoją głów i sprawią, że przyspieszeniu ulegnie przemiana materii. Można po nie sięgnąć także w ciągu dnia, ale najrozsądniej jest odczekać przynajmniej dwie godziny po posiłku.

 

2.Sięganie po zbyt wiele bardzo słodkich owoców

 

Owoce, które zachwycają nas słodkim smakiem, to ogromna dawka cukru. W efekcie wpływają one niekorzystnie nie tylko na poziom insuliny we krwi, ale również na naszą wagę. Przygotowując soki i koktajle, najlepiej bazować głównie na warzywach (zwłaszcza zielonych), a owoce traktować jako dodatek, który skutecznie poprawia smak. Jedynie cytryny i limonki nie poddają się tej regule – ilość cukru w nich obecna jest tak niewielka, że można sięgać po nie bez najmniejszych ograniczeń.

 

3.Korzystanie głównie z jednego rodzaju składnika

 

Większość z nas może wskazać ulubione składniki, po które sięga najczęściej, przygotowując sok czy koktajl. Warto jednak pamiętać, że taki monotonny smak bardzo szybko może się znudzić, a konsekwencją będzie zaprzestanie spożywania tych pełnych witamin napoi. Warto zamieniać składniki i tworzyć różne kompozycje smakowe.

 

4.Mycie owoców i warzyw jeszcze zanim będą nam potrzebne

 

Pod żadnym pozorem nie należy myć ani warzyw, ani owoców na zapas. Jeżeli zależy Ci na tym, aby na długo zachowały świeżość i posiadane wartości odżywcze, myj je dopiero bezpośrednio przed użyciem. Kupując je, wybieraj te, których sprzedawca nie umył (tyczy się to zwłaszcza marchwi oraz buraków).

 

5.Sięganie po produkty niskiej jakości

 

Przygotowując sok bądź koktajl, nie należy oszczędzać na warzywach i owocach. Podstawą dobrego napoju owocowego lub warzywnego są przede wszystkim dobre produkty. Najlepiej kupować te z upraw ekologicznych – będą pozbawione szkodliwych pestycydów, które kumulują się zwłaszcza w warzywach korzeniowych. Wybierając owoce i warzywa, postaw na je świeże, soczyste, jędrne. Unikać należy zwiędniętych czy tych, których skórka pokryta jest brzydkimi plamami. Dobrym rozwiązaniem jest robienie zakupów u zaprzyjaźnionych rolników.

 

6.Zbyt szybkie picie

 

Sięgając po sok czy koktajl, pamiętaj, że nie jest to woda mineralna. W związku z tym delektuj się smakiem, popijając powoli. Taki sposób spożywania sprawi, że enzymy trawienne, które znajdują się w naszej ślinie zdążą zacząć działać, a sok bądź koktajl nie skończy się dla nas problemami trawiennymi.