Test Vita Juicer w Haus&Garten (4/2014)

Opublikowano przez admin
Novis czerwony

„Vita Juicer oferuje wiele funkcji i dużo mocy za rozsądne pieniądze; jest łatwy w obsłudze i ma wiele sprytnych szczegółowych rozwiązań. Wyniki pracy są bardzo dobre. Jego poziom hałasu zapobiega sporom sąsiedzkim przy porannym przygotowaniu koktajli. Jakość obróbki jest niekwestionowana, a gruntowne czyszczenie jest łatwe. W przypadku Vita Juicer, Novis obiecuje wiele – i to zapewnia. Vita Juicer to dojrzała, funkcjonalna i praktyczna wyciskarka soków nie mająca obecnie żadnej konkurencji na rynku, która mogła by ją pobić, a choćby zbliżyć się do niej.”

Jest wiele sposobów aby uzyskać smaczne i zdrowe soki owocowe, ale jak dotąd nie było rozwiązania idealnego. Vita Juicer zdaje się nim być, tak przekonuje jego producent NOVIS, ale może to zbyt ambitne zadanie? Dla pomarańczy są klasyczne wyciskarki do cytrusów, dla jabłek i różnych innych owoców i warzyw są wyciskarki i oczywiście dla koktajli są ekspresy smoothie lub potężne miksery. Sprzęty kuchenne dla smakoszy soków owocowych są rzeczywiście dość uciążliwe. Novis w Vita Juicer chce połączyć trzy funkcje w jednym urządzeniu. Efektem jest nie tylko solidna maszyna przyciągająca wzrok, ale w rzeczywistości jest to urządzenie, które może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami.

Sprytna wyciskarka

Na początku uwagę zwraca stożek do wyciskania cytrusów. Zamiast różnej wielkości i kształtów, Vita Juicer posiada jeden, stosunkowo duży stożek z nacięciami na krawędziach. Celem tego jest rozdrobnienie miąższu i wzrost wydajności soku o 42-52% (cytryny i pomarańcze) to oczywiście zależy również od jakości owoców. Jednak porównanie z wyciskarkami elektrycznymi (patrz Haus&Garten TEST 5.2013) wskazuje, że Vita Juicer z jego technologią Citromax® wyprzedza je w tej kwestii. Z powodu stosunkowo dużej prędkości obrotowej stożka (100 obr/min) urządzenie może znacznie szybciej wycisnąć sok niż konwencjonalne wyciskarki do cytrusów, które rzadko osiągają ponad 40 obr/min. Tutaj doskonale widać w praktyce mocny silnik Vita Juicer’a (240 W) wraz z towarzyszącym wysokim momentem obrotowym.

Podobnie jak w innych elektrycznych wyciskarkach do cytrusów małe sitko filtruje duże kawałki miąższu i pestek, ale nie małe nasionka, które są typowe dla grejpfrutów i cytryn.

Nowością w Vita Juicer, co przebija inne maszyny, jest to, że wyciskarka do cytrusów i wirówka mogą być używane w tandemie zwanym Vitatec®. Sok produkowany tą metodą jest bardzo gładki, o delikatnej strukturze, wolny od nasion, a wisienką na torcie jest to, że wydajność soku wzrasta średnio o 21%. Wynik ten jest po prostu doskonały w porównaniu do innych wyciskarek do cytrusów i staje się nowym punktem odniesienia.

Ciche wyciskanie soku

NovisTarcza wirówki, duże sito, lejek i popychacz sprawiają, że Vita Juicer jest podobny do klasycznych wyciskarek, ale podczas uruchamiania urządzenia natychmiast słychać ogromną różnicę, ściślej, nie słychać tego, co jest ich typową cechą, czyli głośnej pracy.

Nie rzadko konwencjonalne wyciskarki soków (patrz test porównawczy 5.2012) przekraczały podczas pracy 70 dB, natomiast Vita Juicer zwraca na siebie uwagę tylko dyskretnymi 56 dB (A). W percepcji człowieka oznacza to znaczny spadek poziomu hałasu, w skrócie Vita Juicer jest przyjemnie cichy. Nawet zwykłe wyciskanie soku w Vita Juicer jest przekonywujące. Na przykład, gdy jabłka i gruszki muszą być przecięte na pół, aby zmieścić się w leju wsypowym siła wywierana na tłok nie musi być zbyt duża, aby dać doskonałe rezultaty. Z jabłek i winogron osiągana jest niezmiennie wysoka wydajność soku, od 72-83%. Tylko w przypadku marchwi, gdzie wciąż osiągnął bardzo dobre 61% wydajności można zauważyć, że Vita Juicer nieznacznie ustępuje innym najwyższym modelom wyciskarek (najlepsze wyniki to 65%).

Konstrukcja tarczy i siatki wirówki jest bardzo dobra, co może być widoczne podczas wyciskania soku z pomarańczy. Tradycyjne wyciskarki dostępne na rynku mają duże problemy, ponieważ filtr zostaje szybko zapchany miazgą. Tarcza wirówki Vita Juicer’a oferuje bardzo drobne rozdrabnianie owoców cytrusowych, co zapobiega zatykaniu filtra. Choć nie uniemożliwia tego całkowicie, to wynik jest dużo lepszy niż u konkurencji. W celu kontynuowania wyciskania soku, filtr Vita Juicer’a potrzebuje opróżnienia dopiero po kilku pomarańczach.

Wydajność wyciskania soku który można osiągnąć tzn. prawie 70% nie pozostawia wiele do życzenia, wynika z niego, że tarcza wirówki i filtr są bardziej efektywne niż w najlepszych wyciskarkach do cytrusów.

Kremowe koktajle/smoothies

Bardzo efektywne wykonanie koktajli w gęstej konsystencji. Wystarczy dodać trochę wody

Bardzo efektywne wykonanie koktajli w gęstej konsystencji. Wystarczy dodać trochę wody

Droga od soku do smoothies w Vita Juicer Novis jest dziecinnie prosta, wystarczy założyć nakładkę do purée na uchwyt pokrywy i przekręcić w lewo aż do zatrzaśnięcia. Kawałki owoców są umieszczane na siatce wirówki i nakładka (mówiąc wprost: przecierak) wypycha je na zewnątrz, brzmi to prosto i takim jest. Otrzymane smoothies zależy od użytego owocu i w zależności od potrzeb może być bardziej lub mniej lepka, o gładkiej teksturze, z bardzo dużą zawartością owoców. Ponieważ wydajność urządzenia jest wysoka, zaleca się, aby dodać trochę wody podczas przyrządzania smoothie, to ułatwia przecieranie owoców, koktajl traci swój gęsty charakter – jest lżejszy, dzięki czemu można się nim delektować pijąc go przez słomkę. Vita Juicer wygrywa również porównanie z konkurentami, ponieważ prędkość robocza jest wyższa niż w wyciskarkach soku, obciążenie jest mniejsze niż w blenderach i wydajność jest o wiele lepsza niż w małych urządzeniach do smoothies z górnym pucharem i małymi ostrzami.

Prosta obsługa

Decydującym czynnikiem, aby urządzenie do produkcji soku ze świeżych owoców było używane przez długi czas i nie podzieliło losu wielu obiecujących urządzeń kuchennych, które leżą niewykorzystane w szafce kuchennej jest maksymalny komfort użytkowania i łatwość czyszczenia. Novis wyposażyło Vita Juicer w dwa praktyczne rozwiązania: obsługa jednym przełącznikiem (on/off) i modułowa budowa urządzenia, dzięki czemu jest on łatwy do czyszczenia.

Sama liczba części może okazać się zdumiewająca, ale ich montaż jest bardzo prosty i można je zamieniać w ciągu kilku sekund. Jest to możliwe dzięki dokładnemu wykonaniu oraz logicznemu i nieskomplikowanemu dopasowaniu elementów.

Są też inne ważne i godne pochwały szczegóły dotyczące Vita Juicer: wylewka Drophold® (dzióbek „niekapek”) może być w łatwy sposób usunięty do wypłukania, tarcza i siatka wirówki nie są trwale ze sobą zintegrowane, co umożliwia ich rozmontowanie dzięki nie skomplikowanemu mechanizmowi blokującemu, a wszystkie części mają gładkie powierzchnie, więc nawet nieco suchych owoców lub pozostałości warzyw można łatwo zmyć.

Producent umożliwia mycie wszystkich modułów w zmywarce, niemniej jednak zaleca stosowanie manualnego mycia szczotką elementów wirówki. Pozostałości owoców i warzyw, z tarczy oraz siatki wirówki można wymyć w kilka sekund pomimo, że jest to zawsze ostatecznym wyzwaniem dla wyciskarek (w tym wyciskarek do warzyw i owoców). Włókna szczotki usuwają resztki, które wystarczy spłukać delikatnym strumieniem wody. Choć Novis umożliwia mycie siatki wirówki w zmywarce, to tradycyjne mycie szczotką jest wyraźnie lepszą opcją.