Sokowanie – jak zacząć?

Opublikowano przez Redaktor

Sokowanie to znakomity sposób na dostarczanie do organizmu witamin i minerałów w postaci soków. Przygotowuje się je z surowych warzyw, owoców i świeżych ziół. O ile nie jesteśmy w stanie zjeść naraz np. jabłka, marchewki, ogórka i natki pietruszki o tyle szklankę soku z nich wypijemy bez problemu i ze smakiem. Świetnie wypłukują toksyny z organizmu, pomagają w leczeniu różnych dolegliwości, podnoszą odporność, wspomagają diety odchudzające i poprawiają samopoczucie.

W czym powinno się sokować?

 

Do tego celu możemy użyć sokowirówki albo wyciskarki. Nie wszyscy jednak decydują się na drugą opcję, ze względu na większy wydatek. Jeśli możemy zainwestować w droższy sprzęt to zróbmy to, bo tylko na tym skorzystamy. Po pierwsze napój z wyciskarki zachowuje wszystkie właściwości odżywcze, a po drugie będzie go znacznie więcej, bo jest urządzeniem bardziej wydajnym. Kolejnym atutem wyciskarek jest łatwiejsze utrzymanie w czystości.

 

Co nadaje się do sokowania?

 

W zasadzie możemy używać wszystkich warzyw i owoców, a więc marchew, ogórek, sałata, seler, jarmuż, pietruszka, jabłka, maliny, borówki  itd. Owoce zawierają sporo cukru, dlatego osoby z podwyższonym cholesterolem, chorujące na cukrzycę czy z nadwagą nie powinny pić soków z  tylko z ich udziałem. Mogą je stosować lecz w niewielkiej ilości. Pamiętajmy, aby składniki pochodziły z pewnych plantacji, nie zawierały np. pestycydów. Najlepiej wybierać te, które występują sezonowo. Ciekawym dodatkiem są świeże zioła, które wzbogacą walory smakowe i odżywcze napoju. Możemy także eksperymentować ze smakami. Powinniśmy jednocześnie obserwować reakcję swojego organizmu po wypiciu i ewentualnie opracować indywidualne zestawy. Raczej nie powinno się pić codziennie soku o tym samym składzie.

 

Od czego zacząć?

 

Ciemnozielone warzywa (np. brokuł, jarmuż) charakteryzuje gorzki smak, dlatego przy ich sokowaniu warto dodać limonkę lub cytrynę, bo znakomicie go zniwelują. Na początku zacznijmy sokować warzywa o delikatnym smaku, jak np. seler, ogórek (usuwa toksyny), potem sałata, szpinak, kapusta (świetna na wrzody żołądka ), koper włoski fenkuł (doskonały na wzdęcia, kaszel). Potem spróbujmy dodać zioła, np. kolendrę, pietruszkę, a następnie jarmuż, brokuł. Wszystkie produkty przeznaczone do sokowania należy przed wrzuceniem dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Te, które tego wymagają pozbawiamy skóry czy pestek. Do soków warzywnych możemy dodać np. kroplę oleju lnianego, aby łatwiej przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (w tym A, D, E, K) , spirulinę (alga i bardzo silny antyoksydant, wspomaga odchudzanie) lub wodę kokosową. Jest niskokaloryczna i bogata w potas, doskonale nawadnia i urozmaici nasz napój.

 

Czy warto robić soki?

 

Z pewnością tak. Zwłaszcza, jeśli chcemy dostarczać witaminy, a nie mamy ochoty na taki z kartonu. Regularne picie soku owocowo-warzywnych jest świetną alternatywą. W niedługim czasie mogą ustąpić problemy zdrowotne. Nasz organizm odzyska witalność, poprawi się koloryt cery, włosy nabiorą ładniejszego wyglądu i będziemy cieszyć się nową sylwetką ciała.