Lecznicze właściwości wyciskanych soków

Opublikowano przez Redaktor

Nie od dziś wiadomo, że świeżo wyciskane soki mają bardzo wiele właściwości, korzystnych dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto dowiedzieć się, jakie soki powinniśmy pić, aby poradzić sobie z konkretnymi dolegliwościami, czy wzmocnić określone narządy wewnętrzne.

 

Jeśli chcemy poczuć się lżej, odzyskać witalność i energię, warto oczyścić swój organizm z toksyn. Doskonałe do tego będą soki na bazie zielonych owoców i warzyw. Do przygotowania zielonych soków możemy wykorzystać szpinak, brokuły, seler naciowy czy natkę pietruszki. Doskonałym dodatkiem będą ulubione zioła – mięta, bazylia czy oregano. Dzięki takiemu procesowi odciążymy nasz układ pokarmowy oraz narządy wewnętrzne, stymulując je do lepszego funkcjonowania. Pijąc soki pomagamy organizmowi pozbyć się zbędnych złogów, które przez wiele lat udało mu się zgromadzić na skutek nieodpowiedniej diety, palenia papierosów, przyjmowania leków a także zanieczyszczenia środowiska. Jeśli zależy nam na kompleksowym oczyszczaniu, warto dodać do soków substancje, sprzyjające temu procesowi. Mogą być to kiełki, chlorella, spirulina albo młody jęczmień. Bez problemu kupimy je w większości sklepów ze zdrową żywnością.

 

Przy schorzeniach układu moczowego, warto wesprzeć się sokiem z zielonej pietruszki. Można stosować go leczniczo, lub profilaktycznie, jeśli mamy tendencję do nawracających schorzeń tego układu.

 

Pijąc świeże soki sprawiasz, że wszystkie substancje odżywcze, witaminy i enzymy w nich zawarte (a jest ich naprawdę ogromna ilość), trafiają do naszego organizmu już w 15 minut po wypiciu szklanki soku. Może to być doskonałym źródłem energii, które poradzi sobie z naszym zmęczeniem, sennością i poszarzałą cerą. Pamiętaj także o tym, że kiedy wypijasz szklankę świeżego soku owocowego lub warzywnego, to niemal tak, jakbyś zjadła tyle warzyw czy owoców, ile zostało zużytych do jego przygotowania!

 

Jeśli na co dzień funkcjonujesz w dużym stresie, pijesz dużo kawy, palisz papierosy i kiepsko się odżywiasz, świeże soki pomogą Ci przywrócić odpowiednie ph organizmu (alkalizując go). Efekty takiej kuracji dostrzeżesz dość szybko, a będą to z pewnością: wzrost energii, mniejsza ochota na śmieciowe jedzenie, mniejsza senność w ciągu dnia. Zauważymy także, że potrzebujemy mniej snu, aby się zregenerować, a nasz optymizm i radość życia znacząco wzrosną.

 

Świeże soki stanowią doskonałą profilaktykę w przypadku groźnych chorób cywilizacyjnych (jak np. nowotwory). Dzięki ich regularnemu spożywaniu, nasz system immunologiczny dokonuje znaczącego wzmocnienia, stwarzając organizmowi wszelkie warunki do niezbędnej regeneracji komórek, dzięki czemu proces zdrowienia może być szybszy i bardziej skuteczny. Świeże soki mają także zbawienne działanie na serce i układ krwionośny, pomagają w redukcji cholesterolu, a dzięki zawartości błonnika pokarmowego dbają o nasze jelita i odpowiednią przemianę materii, co pomaga nam w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

 

Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego picia soków. Odpowiednia wyciskarka będzie doskonałą inwestycją w świetny wygląd i dobrą formę, a nasz organizm z pewnością odwdzięczy nam się zdrowiem i witalnością.