Kapusta królową warzyw

Opublikowano przez Redaktor

Spośród wielu warzyw kapusta należy do tej grupy, która zawiera mnóstwo składników odżywczych zapobiegających chorobom serca, układu krążenia i nowotworom. Jednak jeszcze wciąż za mało jest przez nas doceniania. Pojawia się na rodzinnych uroczystościach lub świątecznych spotkaniach. A szkoda, bo można ją wykorzystywać praktycznie przez cały rok. Smakuje zarówno po poddaniu obróbce termicznej, ale też w stanie surowym czy kiszonym. Dzięki niej możemy zapomnieć o wspomaganiu się suplementami, gdyż posiada wiele leczniczych właściwości.

 

Moc witamin i nie tylko

 

W kapuście znajdziemy wiele cennych witamin, między innymi wit. A, C, E, z grupy B oraz rutynę. Ich obecność spowalnia proces starzenia naszych komórek, poprawia ogólną kondycję, wzmacnia organizm. Ponadto minerały, w tym siarka, magnez, potas i wapń, które przyczyniają się do poprawy naszej urody. Oprócz tego zawiera izotiocyjaniany o silnym działaniu przeciwutleniającym, wspomagając walkę z chorobami nowotworowymi. W przypadku stłuczeń, obrzęków, stanów zapalnych zwłaszcza w okolicach stawów czy trudnogojących się ran skóry okłady z liści są nieocenione. Wiele matek karmiących przekazuje innym ten sposób łagodzenia jako rewelacyjny przy zapaleniach piersi.

 

Sok z kapusty

 

Jego naturalny smak może nas początkowo trochę odstraszać, ale jego dobroczynne działanie z pewnością nas przekona do picia. Jest polecany zwłaszcza we wszelkich dolegliwościach układu pokarmowego, w szczególności w chorobach żołądka. Ciekawostką jest natomiast naturalne występowanie w nim witaminy U. Pomaga łagodzić objawy nieżytu żołądka poprzez hamowanie nadmiernego wydzielania soku żołądkowego i przyspiesza gojenie owrzodzeń. Dla poprawienia walorów smakowych można go połączyć z jabłkiem lub marchewką.

 

Korzyści picia soku

 

Wszyscy, którym zależy na zachowaniu zdrowia chętnie do swojego jadłospisu włączą soki. Mają one mnóstwo zalet, między innymi wspomagają organizm przy grypie, anemii, cukrzycy, nieżycie jelit, astmie, kamicy moczowej. Dużą rolę odgrywają w terapii odwykowej przy chorobie alkoholowej, w leczeniu nerwic, depresji. Przy występowaniu obrzęków należy pić sok i okładać zmienione miejsce liśćmi. Pomoże też w przypadku trądziku oczyszczając ciało i skórę. Ponadto poprawia kondycję włosów i paznokci. W szczególności docenią go osoby odchudzające się, gdyż wspomaga przemianę materii, a także odmładza. Pijąc jedną szklankę dziennie odczujemy wyraźną poprawę samopoczucia.

 

Co jeszcze można zrobić z kapusty?

 

Najbardziej popularną postacią przygotowania dań z kapusty, znaną w naszej polskiej kuchni od bardzo dawna jest oczywiście bigos. Zawiera dużo kalorii, jednak dodatek ziół takich jak majeranek czy kminek usprawni procesy trawienne. W liście kapusty można też zawinąć różne farsze np. z mięsa, przygotować pyszne gołąbki.

 

Dobrze skomponowana codzienna dieta każdego z nas powinna być wzbogacona o surówki. To doskonały dodatek do drugich dań. Przygotowane ze świeżych składników są nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim mają najwięcej wartości odżywczych.