Jakie soki neutralizują dolegliwości żołądkowe?

Opublikowano przez Redaktor

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego wśród ludzi są bardzo częstym przypadkiem. Mogą objawiać się jako zgaga, refluks, nadkwasota. Są uciążliwe, nieprzyjemne i nie pozwalają normalnie funkcjonować. Przyczyn tego może być wiele, ale do najczęstszych należy nieprawidłowo zbilansowana codzienna dieta. Problemy te możemy minimalizować zmieniając dotychczasowe nawyki żywieniowe, rezygnując z używek i prowadząc aktywny tryb życia.

 

Sok z surowych ziemniaków

 

Zanim sięgniemy po farmaceutyki spróbujmy zastosować naturalne i mniej inwazyjne metody leczenia. Jednym ze sprawdzonych sposobów na wszelkie dolegliwości żołądkowe i w pełni naturalnym lekiem jest sok z surowych ziemniaków. Pomaga leczyć stan zapalny błony śluzowej żołądka i łagodzić towarzyszący mu ból. Świeżo przygotowany w wyciskarce najlepiej jest pić trzy razy dziennie po 1-2 łyżeczce stołowej, zawsze przed jedzeniem.

 

Co należy wykluczyć z diety?

 

Przeważnie z doświadczenia wiemy, po których potrawach następuje u nas dyskomfort. Nieprzyjemnego uczucia możemy uniknąć, jeśli będziemy eliminować bądź przynajmniej ograniczać niektóre produkty spożywcze. Należą do nich między innymi:

 

– dania tłuste,

– słodycze

– ostre przyprawy

– mocna herbata,

– kawa,

– napoje gazowane zawierających kofeinę, która zwiększa wydzielanie soków żołądkowych,

– owoce cytrusowe, które zawierają duże ilości naturalnych kwasów

– napoje alkoholowe

– palenie tytoniu

 

Ponadto długotrwały stres oraz przyjmowane leki również mogą zakłócać dobre samopoczucie. Niekorzystnie na nasz organizm wpływa też otyłość, dlatego należy kontrolować swoją wagę. Jeśli widzimy wzrost, to jak najszybciej rozpocząć redukowanie masy ciała.

 

A co w diecie jest zalecane?

 

W przypadku dolegliwości żołądkowych powinno się postawić na potrawy lekkostrawne, a więc na gotowane w wodzie lub na parze. Można też włączyć produkty surowe. Bardzo korzystny wpływ ma zjedzenie banana, posiada miękki miąższ i gładką fakturę. Skutecznie leczy zgagę, pomaga neutralizować nadkwasotę, a także łagodzi podrażnienia żołądka, pokrywając jego ścianki ochronną warstwą. Banany to jedyne owoce, które zjedzone na surowo nie wywołują niepożądanych skutków. Są bezpieczne i dobrze tolerowane. Do picia dobrze jest wybrać herbatkę z rumianku lub melisy. Ważną kwestią w przypadłościach z żołądkiem jest regularne przyjmowanie posiłków. W ciągu dnia powinno się jeść niewielkie, ale co 3-4 godziny. W ten sposób organizm będzie wiedział, że są pory dostarczania pokarmów i wtedy jest pora na wydzielanie soku trawiennego.

 

Czy leki nam pomogą?

 

Zazwyczaj po tabletki sięgamy wtedy, gdy nie możemy pozbyć się bólu, a nie mamy innej alternatywy. Z reguły pomagają, ale nie na długo. Musimy też liczyć się z tym, że wywołują też skutki niepożądane i na każdego inaczej wpływają. Dlatego jak najszybciej należy zmienić swoje podejście do nawyków żywieniowych i zadbać o prawidłowe odżywianie. Jest to dobra droga do uniknięcia problemów, ale też do poprawy ogólnego stanu naszego zdrowia.