Jakie soki do szkoły?

Opublikowano przez Redaktor

Rodzice mając świadomość, że odpowiadają za zdrowie swoich dzieci, nie rzadko zastanawiają się co dać maluchowi do picia. Spędzenie w szkole kilku godzin bez dodatkowej butelki byłoby nie możliwe, zwłaszcza, że wzmożone pragnienie pojawia się zwykle po lekcji wf. Co włożyć do plecaka pociechy, aby prawidłowo zaspokoić pragnienie, przy tym dostarczyć witamin i minerałów?

Soki są najzdrowsze

Oczywiście możemy dać wodę mineralną, ale dobrze też, gdyby napój oprócz składników mineralnych dostarczał witaminy. Dlatego soki to świetny sposób na nawodnienie organizmu, a jednocześnie zdrowe urozmaicenie codziennej diety. Ponadto jeśli jest nam trudno przekonać dziecko do jedzenia owoców, to z pewnością sok chętnie wypije. Można dawać ulubione, ale najlepiej by były to różne smaki. W ten sposób szybko się dziecku nie znudzą.

Pomidorowy

Jest pyszny, ma mnóstwo witamin, ale dzieci nie szczególnie za nim przepadają, ponieważ nie jest zbyt słodki. Ponadto musimy, pamiętać, że w trakcie picia może się nim łatwo ubrudzić. W szkole nie miałby kto pomóc i musiałoby chodzić przez cały czas zabrudzone. Krytyka koleżanek czy kolegów źle wpłynęłaby na malucha. W konsekwencji kolejny raz odmówiłby picia soków, a przecież tego nie chcemy.

Porzeczkowy

Owocowy napój jest smaczny, ale także w tym przypadku może dojść do sytuacji, w której dziecko wyleje go i się zaplami. Intensywny kolor rozlany na ubraniu pozostałby na długo, a dziecko chodziłoby ubrudzone. Ponadto trudno byłoby sprać zaschniętą plamę po całym dniu noszenia. Także lepiej podawać go, ale w domu.

Pomarańczowy

To jeden z najbardziej ulubionych przez najmłodszych. Jeśli rodzic dysponuje rano czasem, może przygotować go samodzielnie.  Świeżo zrobiony w wyciskarce będzie i lepiej smakował i przyniesie więcej korzyści młodemu organizmowi. Te owoce wymagają jednak przed wrzuceniem do urządzenia obierania ze skóry, więc warto wstać wcześniej, by bez pośpiechu zdążyć ze wszystkim.

Jabłkowy

Jeśli chcemy, by dziecko zabierało do szkoły świeżo wyciskany sok każdego dnia, to możemy wybierać takie składniki, z których szybko się go zrobi. Jednym z nich są jabłka. Wystarczy tylko starannie je umyć, bo nie trzeba obierać, można wrzucać ze skórką, więc trzeba tylko pokroić, usunąć gniazda nasienne i dodać do wyciskarki. Dobrze jest wycisnąć kilka kropel soku z cytryny, wtedy nie utleni się – nie ściemnieje.

Co zrobić, aby dziecko polubiło soki?

Dzieci , jeśli mogą wybierać pomiędzy smakiem słodkim i kwaśnym, to zdecydowanie wolą ten pierwszy. Jednak należy pamiętać, aby nie dosładzać cukrem soków zrobionych w wyciskarkach. Chodzi nie tylko o ryzyko rozwoju próchnicy, ale jeśli napój będzie za słodki to dziecku będzie się bardziej chciało pić. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas rozcieńczenie przegotowaną wodą. Do tego można dodać odrobinę imbiru, mięty czy cytryny. Taki napój będzie dodawał energii i działał orzeźwiająco.

Dobre nawyki żywieniowe to zdrowe dziecko i wyposażanie go w przestrzeganie prawidłowych zasad na przyszłość. Przyzwyczajanie dzieci do smaku owoców i warzyw sprawi, że zmniejszy się ryzyko nadwagi i innych dolegliwości temu towarzyszących.