Jakie są zalety soku z natki pietruszki?

Opublikowano przez Redaktor

Natka pietruszki jest bardzo często wykorzystywana w polskiej kuchni. Nie wyobrażamy sobie bez niej rosołu czy zupy pomidorowej. Często układamy ją na kanapkach i dodajemy do rozmaitych sałatek. Zapominamy natomiast, że można przyrządzić z niej także sok, który okazuje się być niezwykle cenny dla naszego organizmu.

 

Sok z natki pietruszki posiada mnóstwo zalet. Jego regularne picie sprawi, że nie tylko będziemy się lepiej czuli, ale również zaczniemy korzystniej wyglądać. Jakie są jego właściwości? Jak konkretnie wpływa na nasz organizm?

 

Krążenie krwi, anemia, bóle miesiączkowe

 

Trudno nawet wyobrazić sobie, jak wszechstronne działanie ma sok przygotowany z natki pietruszki. Dostarcza on ogromnych ilości:

 

  • wapnia;
  • magnezu;
  • potasu.

 

To właśnie te składniki mineralne sprawiają, że usprawnia proces krążenia krwi i skutecznie zapobiega powstawaniu anemii. Osoby, u których anemia już się rozwinęła, mogą natkę pietruszki potraktować jako niezwykle efektywny element terapii. Sok z pietruszki wspomaga detoksykację organizmu i jest równie skuteczny w przypadku męczących kobiety bólów menstruacyjnych. Wykazuje bowiem działanie rozkurczowe. Z uwagi na właściwości moczopędne sok z natki pietruszki poleca się osobom, które mają problemy z układem moczowym. To także te cechy sprawiają, że sok z natki pietruszki zaleca się kobietom walczącym z tak zwanym cellulitem wodnym.

 

Czy to wszystko?

 

Wymienione wyżej właściwości soku z natki pietruszki to naprawdę dużo. Nie jest to jednak wszystko, co zapewnia nam picie soku z tej niepozornej rośliny. Sok z natki pietruszki wykazuje działanie antyseptyczne. Dzięki temu sprawia, że ewentualne rany na skórze goją się szybciej, a zmiany trądzikowe znikają. Do tego dochodzi zbawienny wpływ na procesy trawienne. Osoby, które regularnie sięgają po sok z natki pietruszki nie borykają się ze wzdęciami, uregulowaniu ulega również rytm ich wypróżnień. Natka z pietruszki zawiera duże ilości witaminy A, która korzystnie wpływa na kondycję naszych oczu. Dzięki niej jesteśmy w stanie widzieć wtedy, kiedy zapadnie zmrok. Nie można zapominać również o ogromnych ilościach witaminy C – już jednak łyżka samej natki zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.

 

Choroby

 

Picie soku z natki pietruszki zaleca się osobom cierpiących na rozmaite choroby oraz zmagającym się z wieloma dolegliwościami. Po sok ten warto sięgnąć wówczas, gdy rozpoznano u nas:

 

  • astmę;
  • reumatyzm;
  • problemy z wątrobą;
  • wysokie ciśnienie;
  • choroby nerek;
  • choroby układu moczowego.

 

Sok pomaga także w przypadku uporczywego kaszlu oraz wzdęć i gazów.

 

Natka z pietruszki znana jest od przeszło dwóch tysięcy lat. Początkowo wykorzystywano tylko jej korzeń, z czasem sięgnięto również po natkę. Dzisiaj to właśnie ona stała się tą częścią pietruszki, która jest niezwykle chętnie wykorzystywana. Z pomocą wyciskarek można przygotować z niej pyszny i niezwykle zdrowy sok. W ten prosty sposób można zadbać o własne zdrowie i samopoczucie.