Jakich owoców nie powinno się łączyć?

Opublikowano przez Redaktor

Owoce uwielbiamy pod każdą postacią. Najlepiej, kiedy są serwowane pojedynczo, oddzielnie, ale też często przygotowujemy z nich soki lub sałatki. Zapewne czasem po spożyciu zestawu owocowego czujemy pewien dyskomfort i zastanawiamy się jaka jest tego przyczyna. Rozmyślamy, który nam zaszkodził i spowodował problemy trawienne. Niewielu z nas wie, że to może nie sam owoc jest temu najbardziej winien, ale nieprawidłowe ich zestawienie ze sobą. Jeśli chcemy je łączyć musimy przestrzegać pewnych zasad.

 

Które owoce łączyć, a jakich nie?

 

Przede wszystkim nie powinno się łączyć świeżych z suszonymi, bo są wtedy ciężkostrawne. Zasada łączenia opiera się na ich pogrupowaniu. I tak można podzielić je na:

 

  • słodkie (banan, ananas, mango)
  • półsłodkie (truskawki, brzoskwinie)
  • kwaśne (cytryny, grejpfruty, pomarańcze, limonki)
  • półkwaśne ( jabłka, wiśnie, jagody, winogrona)

 

Nie należy łączyć zwłaszcza słodkich i kwaśnych. Jest to duet wpływający na nasze samopoczucie bardzo niekorzystnie. Przykład stanowić może banan i cytryna. Ale za to półsłodkie z kwaśnymi lub słodkie z półsłodkimi stanowią zdrowe połączenie. Tak samo jak słodkie z dodatkiem warzyw liściastych np. z sałatą, rukolą. Możemy także włączyć je do deserów mlecznych, np. truskawki z kefirem.

 

Korzyści z owoców

 

W codziennej prawidłowo skomponowanej diecie nie powinno ich zabraknąć. Doskonale wzbogacają organizm w niezbędne witaminy, związki mineralne oraz dostarczają błonnika. Ważną kwestią jest ich świeżość. Zaleca się, aby spożywać soki zrobione bezpośrednio z wyciskarki, zaś sałatkę z nich tuż po sporządzeniu. Jeśli zrobiliśmy za dużo, możemy oczywiście przechować w lodówce, ale najlepiej nie dłużej niż 3 godziny. Po dłuższym okresie może stracić wartości odżywcze i walory smakowe.

 

Czy są bardzo kaloryczne?

 

Niektóre rzeczywiście mają sporo kalorii. Osoby mające różne problemy zdrowotne, w tym cukrzycę, muszą szczególnie uważać zarówno na ich połączenie jak i na zawartość cukrów. Dobrym rozwiązaniem wówczas jest wyciśnięty sok rozcieńczyć wodą niegazowaną. Absolutnie nie powinno się dodawać do nich miodu czy cukru, zwłaszcza w przypadku owoców kwaśnych.

 

Zasady spożywania owoców

 

Bezpośrednio po posiłku nie powinno się ich spożywać, gdyż są łatwostrawne. W żołądku popychają niestrawiony jeszcze posiłek, powodują fermentację i dolegliwości trawienne. Za to dobrze jest je zjeść w odstępach czasowych między posiłkami. Wykorzystujmy wszystkie występujące w sezonie, wtedy są najbardziej wartościowe i najsmaczniejsze. Idealnie by było zjeść je tuż po zerwaniu, ale i na takie możemy trafić zwłaszcza na targu lub u sadownika. Zwracajmy uwagę na ich wygląd. Nie powinniśmy kupować z oznakami odgniecenia, popękanej skóry czy przejrzałych, bo nie nadają się do konsumpcji. Nawet najmniejsze obicie czy wgniecenie rozpoczyna proces gnilny i rozwój bakterii niewidoczny gołym okiem. Natomiast po zakupie nie przechowujmy ich w domu dłużej niż kilka dni. W upalne dni koniecznie wkładajmy do lodówki.