Jak wykorzystać pozostałości z warzyw po ich wyciskaniu?

Opublikowano przez Redaktor

Świeżo wyciskane soki są polecane jako zdrowy suplement diety, przez co stają się coraz popularniejsze w naszym jadłospisie. Coraz częściej decydujemy się na wyciskanie soków, zarówno z owoców, jak i warzyw. Po tym procesie pozostaje nam jednak pulpa – czyli pozostałości z owoców i jarzyn. Wbrew pozorom jednak, nie jest to bezwartościowy „odpad”, w dalszym ciągu znajduje się w nich wiele składników odżywczych i witamin!

 

Najczęściej wyciskanym warzywem jest z pewnością marchewka, choć często występuje w towarzystwie buraka, selera, pietruszki. Oczywiście, kwestią indywidualnych preferencji smakowych jest wykorzystanie pulpy z innych warzyw, a nawet owoców (pozostałości po ścieraniu jabłka świetnie sprawdzają się jako dodatki do przepisów wykorzystujących pulpę warzywną).

 

Wykorzystaj pozostałości warzyw w prostym przepisie

 

Jednym z najprostszych sposobów, by wykorzystać pozostałości po owocach i warzywach, jest przygotowanie sosu warzywnego. Rodzaj wykorzystanej pulpy zależy oczywiście od osobistych upodobań, ale świetnie sprawdza się tu przede wszystkim miazga paprykowa, najlepiej sprawdzająca się w towarzystwie pozostałości po selerze czy pietruszce. Do skomponowania sosu potrzebujemy:

 

– 300-400 gram pulpy

– 300 gram pieczarek

– koncentrat pomidorowy (nie jest konieczny w przypadku posiadania dużej ilości pomidorów)

– dużą cebulę

– przyprawy- przede wszystkim paprykę słodką i ostrą, odrobinę pieprzu i soli

 

Tego typu sosy dobrze zgrają się z delikatnymi kotlecikami, do których użyjemy warzywnych „odpadów”. Z pozostałości po warzywa usuńmy te kawałki, które mogą przeszkadzać nam w późniejszym konsumowaniu. Całość należy dobrze zmiksować. Do masy dodajmy podsmażoną cebulkę oraz czosnek, nie zaszkodzi mała ilość bułki tartej. Z całości uformujmy kotleciki, następnie obsypmy je dowolnymi płatkami – owsianymi lub kukurydzianymi. Usmażone na oliwie będą wspaniałą propozycją dla każdego miłośnika dobrego smaku.

 

Najczęściej wykorzystujemy pozostałości warzyw dla wykonania lekkostrawnych placuszków. Znakomicie sprawdzą się w menu najmłodszych niejadków. Dodadzą Twojemu maluchowi niezbędną dawkę witamin i poprawi ich pracę organizmu.

 

W łazience też można

 

Pamiętajmy, że pulpę można wykorzystać nie tylko w kuchni, ale też w łazience. Jeśli bowiem przygotowujemy sok z ogórka, warto zachować pozostałości i przygotować odżywiającą maseczkę. Do pulpy ogórkowej wystarczy dodać łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżeczkę jogurtu naturalnego. Całość wystarczy delikatnie wymieszać i zaaplikować na twarz, szyję oraz dekolt. Po około dwudziestu minutach maseczkę zmywamy letnią wodą.

 

Wykonanie własnych odżywczych kremów nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy zmiksowane pozostałości owoców oraz warzyw, które znakomicie odżywią naskórek i poprawią jego kolor. Dzięki tej nietypowej metodzie nasza skóra odżyje na nowo.

 

Jak widać pozostałości po wyciskanych sokach i warzywach mają wiele zastosowań, a traktowanie ich jako niepotrzebny odpad, jest bez wątpienia jednym z największych błędów jakie popełniamy w kuchni.