Jak soki wpływają na trawienie?

Opublikowano przez Redaktor

Trudno znaleźć osobę, która nie w ogóle nie lubi soków. Nawet jeśli nie odpowiada nam smak soku z marchwi, lubimy sok pomarańczowy lub ananasowy. Wszystkie soki dostarczają nam określonych witamin i minerałów. Wpływają również na funkcjonowanie naszego układu trawienia. Jak? Czy warto pić soki, jeśli mamy problemy z trawieniem? Czy one na pewno nam nie zaszkodzą?

 

Różne rodzaje soków

 

Soki to grupa bardzo różnych napojów, które różnią się nie tylko zastosowanym surowce, ale także obróbką termiczną. Generalnie wyróżnia się soki:

 

  • warzywne;
  • owocowe;
  • owocowo – warzywne;
  • niepasteryzowane;
  • pasteryzowane;
  • klarowne, mętne;
  • przecierowe.

 

Wszystkie zawierają cenne składniki odżywcze, które pomagają nam dbać o zdrowie. Za najlepsze uważane są jednak te warzywne i niepasteryzowane. I to one właśnie najsilniej wpływają na procesy trawienne zachodzące w naszym ciele.

 

Przyspieszenie trawienia

 

Soki – zwłaszcza te warzywne i przygotowywane samodzielnie z pomocą wyciskarki – skutecznie przyspieszają procesy trawienne. Wszystko za sprawą zawartego w nich błonnika oraz rozmaitych enzymów, które znajdują się w sokach wyciskanych z warzyw. Błonnik działa jak miotełka, która skutecznie wymiata wszystko to, co zalega w naszych jelitach. Dzięki temu soki regulują rytm wypróżniania, sprawiają, że zaparcia przestają być naszym problemem. Do tego działają w pełni naturalnie, nie wywołując żadnych efektów ubocznych. Nie trzeba obawiać się, że organizm się do nich przyzwyczai i nie będzie w stanie funkcjonować prawidłowo, kiedy je odstawimy.

 

Ostrożnie z ilością

 

Z uwagi na ogromna ilość błonnika zawartą w sokach warzywnych trzeba ostrożnie podchodzić do wypijanej ilości. Dietetycy zalecają, aby nie przekraczać dwóch szklanek dziennie. W przypadku osób z bardziej wrażliwym układem trawiennym zaleca się rozcieńczanie soków wodą. Jeżeli wypijemy ich za dużo, nasz układ pokarmowy może zareagować naprawdę silnie. Pojawić może się biegunka, która na długo zatrzyma nas w domu. Jeżeli nigdy wcześniej nie piliśmy soków (zwłaszcza tych z cząstkami warzyw), warto zacząć od niewielkiej ich ilości.

 

Najbardziej skuteczne soki

 

Wśród soków, które najsilniej wpływają na procesy trawienne, znajdują się:

 

  • sok jabłkowy – podobno korzystnie wpływa również na naszą pamięć;
  • sok z marchwi – nie tylko reguluje przebieg procesów trawiennych, ale również doskonale wpływa na kondycję wzroku. Dostarcza bowiem ogromnych ilości witaminy A, która sprawia, że nasze oczy długo pozostają sprawne;;
  • sok z kapusty – sprawia, że procesy trawienne przebiegają sprawnie, nie męczą nas zaparcia. Jednocześnie jego spożywanie poleca się tym wszystkim, którzy cierpią z powodu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy;
  • sok ze szpinaku – dostarcza także sporych ilości żelaza, chroniąc nas tym samym przed rozwojem anemii.

 

Soki to doskonały sposób na to, aby uregulować pracę własnego układu trawienia. Działają w pełni naturalnie, stopniowo, a jednocześnie dostarczają nam mnóstwa witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowej pracy całego ciała. Do tego są naprawdę smaczne – każdy ma szansę wybrać sok, który najbardziej mu odpowiada.