Jak przemycić nielubiane warzywa do diety dziecka?

Opublikowano przez Redaktor

Niechęć do jedzenia warzyw znamy ze swojego dzieciństwa. Słynna marchewka z groszkiem do dziś kojarzy nam się z niechcianym dodatkiem do obiadu. Dieta dziecka prawidłowo sporządzona powinna zawierać jarzyny w posiłkach, aby zdrowo rosły. Najlepiej do ich jedzenia przyzwyczajać maluchy od najmłodszych lat. Jednak nie jest to proste i każda mama o tym wie. Co zrobić, aby polubiły i chętnie je zjadały? Sposobów jest kilka i każdy można wypróbować.

 

Urocze obrazki na kanapkach – czemu nie

 

Dzieci lubią kolorowe kontrastowe barwy. Stwórzmy zatem kanapkę z sałatą, pomidorem, ogórkiem, dekorując ją odrobiną rzodkiewki czy szczypiorku. Bawmy się kolorami warzyw i układajmy różne kształty : buzie, kwiatki, zwierzątka, auta i inne. Możemy użyć wyobraźni i wykorzystać foremki od ciastek, wtedy warzywo lub inne dodatki mogą mieć kształt misia, gwiazdki, chmurki itd.

 

Zupa miksowana

 

Kolejny równie doskonały sposób, aby przemycić kilka zdrowych jarzyn do diety malucha to zupa miksowana. Zupka w postaci kremu może zawierać te komponenty, których dziecko nie preferuje. To wystarczające, aby dostarczyć mu witamin i uniknąć systematycznego wybrzydzania podczas posiłku.

 

Koktajle warzywne

 

Koktajle będą dobrą alternatywą dla warzyw nielubianych przez nasze pociechy. Do ich zrobienia potrzebujemy jednak urządzenia jakim jest blender. Nie bójmy się i wypróbujmy połączenia z owocami. Może to być na przykład duet marchewki z jabłkiem. Taki sposób sprzyja polepszeniu i uatrakcyjnieniu właściwości smakowych i zapachowych uzyskanego napoju.

 

Soki warzywne

 

Nie idźmy na łatwiznę i nie podawajmy dzieciom gotowych w kartoniku czy butelce. Nie znajdziemy tam za wiele witamin tylko wodę, cukier i jakieś dodatki barwiące. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie soków. Warzywa powinny być soczyste, świeże, ponieważ z takich uzyskamy najwięcej soku o doskonałym aromacie i smaku. Można serwować soki z pojedynczych gatunków np. z marchwi, pomidorów, a także łącząc kilka. Do sporządzania soków nadaje się: marchew, pomidory, ogórki, selery, kalarepa, buraki, dynia, korzeń pietruszki. Natomiast z takich warzyw jak rzodkiewka, szczypiorek, koper, nać pietruszki, liście selera, rzeżucha nie otrzymamy soku, ale możemy je stosować jako dodatek do napoju w rozdrobnionej postaci i dla nadania określonego smaku i zapachu. Uzyskane soki z warzyw i owoców są niezastąpionym źródłem witamin, mikro- i makroelementów, flawonoidów, substancji antyoksydacyjnych oraz błonnika. Są one także źródłem energii i świetnym sposobem na przemycenie kilku gatunków. Nasz maluch z pewnością je polubi.

 

Niezbędne są wyciskarki

 

Do otrzymywania soków potrzebne są nam wyciskarki. Nowoczesne modele pozwalają na uzyskanie napojów, których wartość odżywcza zbliżona jest do wartości surowych warzyw. Tyle, że pozbawione są błonnika, który zostaje usunięty w procesie wyciskania. Soki uzupełniają bieżące straty składników odżywczych, odgrywają też rolę profilaktyczną, zawierają substancje podnoszą odporność ogólną organizmu.