Galaretka z prawdziwego soku!

Opublikowano przez Redaktor

Galaretki są znakomitym deserem. Wszyscy uwielbiamy je i to o różnych smakach: truskawkową, malinową czy pomarańczową. Jednak kupowane w torebkach nie zawierają większych wartości odżywczych. Za to jest w nich mnóstwo cukru i wzmacniaczy smaku oraz aromatu. Dlatego spróbujmy sami przygotować galaretkę z soku owocowego, a przekonamy się jak smakuje prawdziwie owocowy deser. A co więcej jego przygotowanie zajmuje niewiele więcej czasu, niż zrobienie galaretki w proszku.

 

Właściwości pektyn z owoców

 

Galaretki owocowe przygotowuje się z soku lub przecieru z owoców o dużej zawartości pektyn. Pektynami określa się związki galaretujące. Są one mieszankami węglowodanów i najwięcej jest ich w ścianach komórkowych roślin. Posiadają zdolność tworzenia żeli w kwaśnym środowisku. Są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym, między innymi jako dodatek do ketchupu, majonezu, produktów niskotłuszczowych jako środek wiążący. Ze względu na właściwości wiążące często wykorzystywane są do dżemów oraz powideł. Lecznicze zdolności pektyn polegają na wspomaganiu trawienia, układu krążenia, podczas odchudzania, podniesieniu ogólnej odporności organizmu.

 

Owoce bogate w pektyny:

 

  • jabłka (ok. 1-1,5 proc.)
  • morele (ok. 1 proc.)
  • banany (ok. 0,59-1,28 proc.)
  • brzoskwinie (ok. 0,71-1,32 proc.)
  • dynia (ok. 0,1-9,4 proc.)
  • cytryny (ok. 2,80-2,99 proc.)
  • skórki owoców cytrusowych (ok. 30 proc)

 

Jak zrobić?

 

Najbogatsze w pektyny są czarne porzeczki, pigwy, skórki i gniazda nasienne z jabłek. Nieco mniej, ale też sporo zawierają kwaśne jabłka, żurawiny, borówki czerwone (brusznice), czarne jagody, porzeczki czerwone. Średnią zawartość pektyn mają wiśnie, jeżyny maliny, truskawki i morele. Natomiast wcale nie galaretują soki z gruszek, poziomek czy czereśni. Galaretki można przygotować w warunkach domowych na dwa sposoby: gotowane (z soków lub przecierów) lub surowe. W obu przypadkach wybiera się owoce o dużej zdolności galaretującej. Powinno się je gotować w naczyniu płaskim, emaliowanym. Najpierw nalezy podgrzewać i odparowywać sam sok, a potem dodawać cukier. Jednorazowo najwygodniej jest gotować galaretki z ilości soku nie większej jak 1,5 litra.

 

Przykładowy przepis na domową galaretkę

 

Do zrobienia galaretki potrzeba świeżo wyciśnięty sok z dowolnych owoców, pektynę oraz cukier. Sok wlewamy do garnka, dosładzamy i dodajemy pektynę żelującą. Następnie podgrzewamy, doprowadzając do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu 10-15 minut cały czas mieszając. Zdejmujemy z ognia, studzimy i napełniamy pucharki lub salaterki. Wstawiamy do lodówki, aby stężały.

 

Próba galaretki

 

Próbę taką możemy przeprowadzić wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że jest gotowa. Wówczas nabieramy galaretkę na łyżeczkę i zlewamy ją po kropelce z powrotem do rondla. I teraz jeśli ostatnie kropelki będą robić się twarde, to znaczy, że już zdejmujemy z ognia. Inny sposób: nabieramy łyżeczkę galaretki i kładziemy na zimnym talerzu, czekamy kilka minut, jeśli kropla stwardnieje, to oznacza, że jest gotowa. Jeżeli nie, gotujemy ją jeszcze 1-2 minuty.

 

Uwaga: Przemysł spożywczy stosuje sztuczne pektyny, które kryją się pod oznaczeniem „E 44″.