Dlaczego nie warto pić gotowych soków ze sklepu?

Opublikowano przez Redaktor

Świeże soki powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka, niezależnie od wieku czy prowadzonego trybu życia. W sklepach znajdziemy wiele propozycji gotowych produktów, które będą zróżnicowane pod względem smaku czy pojemności. Zazwyczaj znajdują się one w szklanych butelkach bądź w kartonikach i są oznaczone konkretnym terminem ważności. Niestety, tego typu propozycje nie są zdrowe, ponieważ oprócz soku z wybranych owoców, zawierają wiele dodatkowych ulepszaczy smakowych oraz substancji konserwujących. W rezultacie, ich regularne picie wcale nie jest dobre dla naszego organizmu. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju soku, w tym od samego procesu produkcji.

 

Jakich soków należy unikać?

 

Przede wszystkim nie należy sięgać po słodzone soki, ponieważ ich regularne spożywanie może odbić się na naszym zdrowiu. Według najnowszych badań, pod ich wpływem zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy czy otyłości. Jest to spowodowane sztucznym cukrem, który nie pochodzi z owoców. W tańszych produktach często mamy do czynienia z aspartamem, zastępującym cukier. Ta substancja może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, potencjalnie może prowadzić nawet do chorób nowotworowych. Niestety, dość często znajdujemy go w sokach dla dzieci, które ze względu na słodki smak, są uwielbiane przez maluchy. Warto zaznaczyć, że gotowe soki tak naprawdę wcale nie są smaczne. Opakowanie, w którym się znajdują, również w jakiś sposób wpływa na charakterystyczny posmak. Zazwyczaj ich bazą są zagęszczane soki z owoców, pozbawione większej ilości witamin i minerałów. W rzeczywistości szklanka takiego soku nie może stanowić dziennej porcji składników odżywczych. Nieco lepszą propozycją są soki jednodniowe w szklanych butelkach – jednakże i tutaj nie zostaje wykorzystany pełen potencjał owoców.

 

Alternatywa dla soków w kartonach

 

Najzdrowsze soki, spośród gotowych produktów, to propozycje bezpośrednio tłoczone. Zazwyczaj są to soki sprzedawane w litrowych lub półlitrowych butelkach. Informacja o bezpośrednim tłoczeniu jest gwarancją, że znajdziemy w nich wiele witamin i minerałów. Do grona takich soków można zaliczyć produkty z granatu czy pigwy, które w całości są wytwarzane na bazie owoców. Niestety, są one dość kosztowne, dlatego codzienne picie wiązałoby się ze sporym wydatkiem. O wiele lepszym pomysłem jest zakup profesjonalnej wyciskarki, dzięki której będziemy w stanie samodzielnie wycisnąć soki z owoców czy warzyw. Co za tym idzie, będziemy mogli dowolnie skomponować smak, w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Sok wypity od razu po wyciśnięciu jest najbardziej wartościowy, dostarczając do organizmu pełen wachlarz witamin i minerałów. Dzięki wyciskarce uda nam się naprawdę szybko przygotować swój ulubiony sok, który pozwoli nam zadbać o nasze zdrowie.

 

Świeżo wyciskane soki to najlepsza recepta na wzmocnienie odporności. Warto każdego dnia wypijać minimum szklankę soku, stworzonego na bazie najbardziej wartościowych owoców oraz warzyw. Taka terapia zawsze zbawiennie odbija się na zdrowiu, nawet w przypadku problemów z poważniejszymi dolegliwościami.