Co pić z rana?

Opublikowano przez Redaktor

Na jaki napój stawiać rano, zaraz po przebudzeniu? Co będzie lepsze: woda mineralna, kakao, kawa zbożowa, herbata, czarna kawa czy może sok? Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie.

 

Nie zapominajmy o tym, aby w ogóle coś wypić

 

Każdy z nas powinien wyrobić w sobie nawyk sięgają po napoje zaraz po przebudzeniu. Jest to bardzo ważne, bowiem to one dbają o to, aby nasz organizm był dostatecznie nawilżony. Dzięki nim pobudzeniu ulega również krążenie krwi, co jest szczególnie istotne właśnie w godzinach rannych. Woda mineralna to dobry wybór, który pozwoli nam pozbyć się toksyn nagromadzonych w ciele przez okres snu. Soki to jednak pewność, że dostarczymy sobie ogromnych ilości witamin i minerałów.

 

Szklanka wody z cytryną

 

Chyba każda kobieta słyszała o nawyku gwiazd świata filmu i mody: tuż po przebudzeniu wypijają one szklankę wody mineralnej z dodatkiem soku z cytryny. Jest to z całą pewnością zwyczaj godny naśladowania. Jeśli jednak cytrynowy sok sprawia, że woda jest dla nas zbyt kwaśna, możemy sięgnąć po prostu po samą wodę mineralną. Ona również doskonale nawilży nasze ciało. Trzeba pamiętać, że pić powinniśmy nie tylko wtedy, kiedy już zaczynamy odczuwać pragnienie. Jest to bowiem sygnał, że nasze ciało powoli zaczyna się odwadniać. Drodze Czytelnicy, pijemy na zapas! Do tego często i naprawdę małymi łykami!

 

Co z kawą?

 

To najgorszy wybór z możliwych! Wprawdzie pobudzi, ale naprawdę na krótko! Do tego kawa wypłukuje z organizmu cenne składniki mineralne, zwłaszcza magnez. Filiżankę kawy lepiej pozostawić sobie na dalszą część dnia. Podobnie czarną herbatę, która również nie działa zbyt korzystnie. Jeśli nie wyobrażamy sobie poranka bez herbaty, warto sięgnąć po tą zieloną – doskonałe źródło antyoksydantów.

 

A może świeżo wyciśnięty sok?

 

To wybór naprawdę godny polecenia. Najlepiej stawiać na soki warzywne. Dostarczają one mnóstwo witamin i minerałów, które naładują nas energią i siłą na cały dzień. Wprawdzie sok nie zastąpi nam śniadania, bo nie zawiera aż tylu kalorii (zwłaszcza ten z warzyw), ale na dokładnie wypełni żołądek. Dzięki temu uczucie głodu zostanie stłumione na długo, a nasz organizm dostanie wszystko to, co potrzebne jest mu rano. Chodzi nie tylko o wspomniane już witaminy i minerały, ale również błonnik, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

 

Świeżo wyciśnięty sok to także źródło:

 

  • cukrów;

  • białka;

  • enzymów – dzięki nim w sposób prawidłowy zachodzą przemiany biochemiczne w ciele;

  • tłuszczy.

 

Do tego wszystkie składniki są naprawdę łatwo przyswajalne przez organizm i naprawdę świeże, przez co najbardziej wartościowe. Soki dbają także o to, aby równowaga kwasowo – zasadowa organizmu została zachowana. Dzięki temu najskuteczniej chronią przed skutkami odwodnienia.

 

Plusem jest fakt, że soki świeżo wyciskane mogą być spożywane niemalże przez wszystkich (w przeciwieństwie na przykład do tak cenionej przez wiele osób kawy). Zaleca się je kobietom w ciąży, matkom karmiącym dzieci piersią, osobom chorych, starszym. Unikać powinni ich jedynie ci, którzy borykają się z problemami z układem pokarmowym.