Co pić podczas przeziębienia?

Opublikowano przez Redaktor

I stało się. Pożegnaliśmy lato, które przyjdzie do nas dopiero za rok. Za oknem coraz częściej pada deszcz, wieje silny wiatr, a termometry nie pokazują zadowalającej nas temperatury. W takich warunkach naprawdę nie trudno o przeziębienie. Jest to infekcja, która nie wymaga wprawdzie wizyty u lekarza, ale odrobinę troski trzeba sobie zapewnić. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby się nawadniać. Co pić w czasie przeziębienia?

 

Witamina C

 

To dzięki niej organizm o wiele szybciej upora się z infekcją. Pomaga ona w tworzeniu bariery ochronnej ciała, która skutecznie zapobiega zaostrzaniu się procesu chorobowego. Po kwas askorbinowy warto sięgać nie tylko w czasie przeziębienia – można stosować go profilaktycznie. W aptece znajdziemy preparaty, które szybko dostarczą nam witaminy C. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem są świeżo wyciskane soki przygotowany z warzyw i owoców, które są źródłem kwasu askorbinowego. W czasie przeziębienia warto przygotować sobie sok z:

 

  • truskawek;
  • czarnych porzeczek;
  • pomarańczy;
  • grejpfrutów;
  • kiwi.

 

Jeśli dodamy do nich natkę z pietruszki, stworzymy prawdziwą bombę witaminową.

 

Witamina E i beta karoten

 

Są również bardzo ważne w procesie powracania do zdrowia. Aby ich nie zabrakło, należy przygotować sok z:

 

  • awokado;
  • marchwi;
  • pomidorów.

 

Dodać można także kiełki pszenicy, włoskie orzechy oraz olej – najlepiej ten słonecznikowy.

 

Zwykła woda

 

W czasie przeziębienia można nawadniać się także z jej użyciem. Jednak większości osób nie odpowiada to, że w ogóle nie ma ona smaku. Ci, którzy zaliczają się właśnie do tej grupy, mogą do wody dodać odrobinę soku wyciśniętego z cytryny i łyżeczkę miodu. Taki napój to świetny sposób na przeziębienie: nie tylko nawodni, ale również rozgrzeje oraz dostarczy solidnej dawki witaminy C. W zimnej wodzie miód rozpuszcza się jednak bardzo wolno. Lepiej więc sięgnąć po wodę letnią. Jej temperatura nie może przekraczać 40 stopni. Jeśli będzie gorętsza, wszystkie zawarte w miodzie oraz soku z cytryny minerały i witaminy ulegną zniszczeniu.

 

Ziołowe herbatki

 

To specyfiki, które na przeziębienie bardzo chętnie polecają nasze babcie. Wśród tych, które z infekcją wirusową radzą sobie najlepiej, wymienia się herbatki z:

 

  • malin;
  • czarnego bzu;
  • lipy.

 

Działają one napotnie, skutecznie nawadniają oraz pomagają radzić sobie z gorączką, która w czasie przeziębienia również może wystąpić.

 

Czego nie pić?

 

Jeżeli chcemy, aby przeziębienie opuściło nas naprawdę szybko, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, co pijemy, ale również na to, czego powinniśmy unikać. W czasie przeziębienia należy zrezygnować z klasycznej czarnej herbaty oraz kawy. Są to napoje, które wprawdzie świetnie nam smakują, ale jednocześnie przyczyniają się do szybszego odwodnienia naszego organizmu. Dodatkowo osłabiają one organizm. Decydując się na ich picie, musimy liczyć się z tym, że infekcja szybko nas nie opuści.

 

Przeziębienie to nieprzyjemna infekcja wirusowa, z którą możemy poradzić sobie sami. Trzeba nie tylko się wygrzać, ale również pamiętać o nawadnianiu ciała. Własnoręcznie wyciskane soki nadają się do tego celu idealnie.