Barszczyk czerwony prosto z wyciskarki!

Opublikowano przez Redaktor

Wielkimi krokami zbliżają się do nas Święta Bożego Narodzenia. Wśród potraw, które w polskiej tradycji obowiązkowo muszą znaleźć się na wigilijnym stole, znajduje się barszczyk czerwony: pyszna, aromatyczna zupa, którą serwować można z uszkami, pierogami bądź pasztecikami. Większość z nas przygotowuje ją w sposób bardzo tradycyjny. Tymczasem okazuje się, że można przygotować barszczyk, wykorzystując do tego celu wyciskarkę.

 

Co będzie nam potrzebne?

 

Aby przygotować pyszny barszczyk czerwony z pomocą wyciskarki, potrzebujemy:

 

  • sok wyciśnięty z buraków;
  • olej – najlepiej słonecznikowy, jeżeli chcemy być wierni polskiej tradycji, powinniśmy sięgnąć po lniany;
  • ocet jabłkowy – można go zastąpić sokiem z cytryny;
  • cebulę;
  • czosnek;
  • wodę;
  • pieprz, sól morską;
  • suszony majeranek.

 

By barszczyk był jeszcze bardziej aromatyczny, można sięgnąć po suszone grzyby, które dodadzą mu również wspaniałego smaku.

 

Jak przygotować?

 

Przygotowanie barszczyku czerwonego rozpoczynamy od obrania buraków. Następnie z pomocą wyciskarki wyciskamy z nich sok. To właśnie za sprawą soku ze świeżych buraków barszcz będzie niezwykle esencjonalny, bogaty w smaku, po prostu pyszny.

 

W garnek wlewamy wodę. Dodajemy grzyby, opaloną cebulkę (dzięki temu traci ona swój ostry smak), czosnek przeciśnięty przez praskę. Czekamy aż woda się zagotuje. Wtedy dolewamy do niej nasz świeżo wyciśnięty sok z pysznych buraków. Z uwagi na to, że jest to sok stuprocentowy nie trzeba go dużo. Na ogół na około szklankę wody bierzemy dosłownie kilka łyżek soku. Od razu dolewamy również ocet jabłkowy. Obecność kwasu sprawia, że barszcz nie straci swojego ładnego koloru – będzie intensywnie czerwony. Całość trzeba podgrzewać dosłownie kilka minut, uważając, aby barszcz nie zaczął się mocno gotować. Może wtedy stracić wspaniały i bogaty smak buraków.

 

Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i smażymy na złoto cebulkę. Następnie łyżkę bądź dwie tłuszczu wraz z cebulą dodajemy do garnka z barszczem. Jest to tak zwane zapalanie barszczu, który pozwala wydobyć głębię smaku.

 

Barszczyk trzeba oczywiście doprawić. Jego smak idealnie podkreśli suszony majeranek, który przez Polaków jest bardzo ceniony. Trzeba pamiętać, że przed dodaniem go do zupy musimy rozetrzeć go między palcami. Dopiero wtedy uwolni się jego prawdziwy aromat. Miłośnicy czosnku mogą już po ugotowaniu dodać do barszczu jeszcze jeden ząbek. Jeśli zupa jest zbyt słodka, można dolać do niej jeszcze odrobinę octu bądź soku z cytryny – zrównoważy smak. Sól i pieprz dodajemy zawsze, uwzględniając smaki swoje oraz gości, z którymi zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej.

 

Doskonały pomysł na barszczyk

 

Barszczyk czerwony przyrządzony na soku z wyciskarki to naprawdę świetny pomysł. Zupa jest aromatyczna, smaczna, esencjonalna, ma naprawdę głęboki smak. Tak naprawdę już niewiele potrzeba, aby smakowała wybornie. Barszcz czerwony przygotowany z soku, który własnoręcznie wycisnęliśmy, ma szansę stać się hitem kolacji wigilijnej. To naprawdę świetny pomysł dla tych pań domu, które lubią serwować swoim gościom to, co najlepsze.