Zupa krem z marchewki na bazie soku!

Opublikowano przez Redaktor

Korzyści dla naszego organizmu płynące z jedzenia zup są bardzo ogromne. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy z nich rezygnować. Każda zupa ma inne walory smakowe i zdrowotne, a to za sprawą różnorodnych warzyw oraz przypraw użytych do jej sporządzenia. Wszyscy wiemy, że jednym z podstawowych składników zup jarzynowych jest między innymi marchewka. To bardzo bogate źródło karotenu i witamin, dlatego warto ją jeść dla zdrowia oczu i ładnej cery. Najczęściej dodajemy ją w formie pokrojonej na małe kostki. A czy próbowaliście użyć świeżo przygotowanego soku z marchwi do ugotowania zupy krem z marchewki? Oto przepis:

 

Składniki do sporządzenia kremu z marchwi na bazie soku:

 

  • 3 łyżki masła
  • 2 posiekane szalotki
  • 450 g obranej, pokrojonej marchewki
  • 750 ml soku z marchwi
  • sól,
  • pieprz
  • sok z cytryny do smaku
  • Do dekoracji: koperek, natka pietruszki lub gałązki rozmarynu, opcjonalnie jogurt naturalny

 

Sposób przygotowania:

 

Masło roztopić w rondlu. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić szalotkę i podsmażyć do miękkości. Następnie dodać marchew i zalać sokiem. Doprawić solą i pieprzem. Gotować na wolnym ogniu, aż marchew stanie się bardzo miękka. Zmiksować. Doprawić sokiem z cytryny. Podawać na ciepło lub zimno.

 

Polecany sposób podania:

 

Zupę marchwiową podajemy jako samodzielne danie lub z grzankami, pieczywem. Możemy ją także udekorować posypując świeżym koperkiem, natką pietruszki lub udekorować łyżką jogurtu naturalnego lub śmietany (wersja bardziej kaloryczna).

 

Kiedy najlepiej przygotować zupę?

 

Taką zupę można przygotować w zasadzie przez cały rok. Wiosną znakomicie wzmocni organizm po okresie zimowego osłabienia. Natomiast jesienią i dodatkowo wzbogacona odrobiną papryki i imbiru będzie działać rozgrzewająco. W sezonie marchew jest najbardziej soczysta, a jej walory smakowe zdecydowanie lepsze. Warzywo to ma wiele witamin (w tym witaminę A) oraz minerały jak wapń, potas, sód, cynk. Naukowcy uważają, że dzięki zawartości przeciwutleniaczy posiada ona także właściwości przeciwnowotworowe.

 

Komu dedykowana?

 

Świeże soki z marchwi lub samą marchewkę możemy podawać niemowlętom dostarczając niezbędnych witamin, ale w ilościach odpowiednich do wieku. Należy jednak pamiętać, że muszą one pochodzić wyłącznie z plantacji ekologicznych, zgodnych z naturą. Jeszcze jedną istotną zaletą soku jest obecność specyficznych związków siarkowych, które nazywane są czynnikami bifidus. To one mają ogromne znaczenie w zwalczaniu zaburzeń trawienia u dzieci, karmionych sztucznie. Natomiast dorośli doskonale uzupełnią niedobory składników odżywczych. Osoby, które cenią sobie kolor w odcieniu muśnięcia słońcem będą wdzięczni marchewce za ten barwnik.

 

Inną grupą osób, które powinny spożywać soki z marchwi to osoby w podeszłym wieku. Dostarczą niezbędnych składników odżywczych, poprawią trawienie oraz wzmocnią ogólną odporność. Chorujący na cukrzycę też będą cieszyć się smakiem świeżego napoju marchwiowego, gdyż w tej postaci ma niższy indeks glikemiczny (IG = 30) niż ugotowana. Dla wszystkich jest doskonałym środkiem przy niedożywieniu, awitaminozie czy niedokrwistości.