Jak przechowywać świeże soki?

Opublikowano przez Redaktor

Świeże soki to prawdziwa bomba witaminowa, która ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Powinniśmy pić je regularnie – najlepiej decydując się na własnoręczne wyciskanie. Obecnie mamy do dyspozycji wiele profesjonalnych sprzętów, dzięki którym błyskawicznie uda nam się wycisnąć z owoców zdrowotny płyn. Niestety, świeże soki charakteryzują się krótkim terminem ważności. Oczywiście najlepiej wypić je od razu po wyciśnięciu, jednakże nie zawsze mamy taką możliwość. Warto zastanowić się, w jaki sposób należy je przechowywać, aby udało nam się zachować ich cenne właściwości.

 

W czym przechowywać świeże soki?

 

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz sok zachował jak najwięcej witamin i minerałów, musimy dokładnie zastanowić się nad naczyniem, w którym będziemy go przechowywać. Nie bez powodu najdroższe soki sprzedawane na rynku to te, które są dostępne w szklanych butelkach. Właśnie szkło jest najlepszym surowcem w przypadku wyciskanych soków, pozwalając na dłużej zachować ich świeżość. Należy zaznaczyć, że w tym względzie niewłaściwym wyborem są przede wszystkim kartony. Szkodliwa jest tutaj reakcja między sokiem a aluminium, co może negatywnie odbić się na zdrowiu konsumenta. Z podobnych powodów nie wolno także przechowywać soków w metalowych pojemnikach. Oczywiście znamienne jest również, aby trzymać je w lodówce. Tylko w ten sposób zapewnimy sokom odpowiednią temperaturę, która jest znamienna w przypadku ich świeżości, przeciwdziałając utlenieniu.

 

Jak długo można przechowywać świeże soki?

 

Nie jest tajemnicą, że najwięcej witamin i minerałów zawierają soki bezpośrednio po wyciśnięciu, dlatego warto wypić je jak najszybciej. Jeśli jednak przygotujemy nieco więcej płynu, powinniśmy przechowywać go w lodówce. Przyjmuje się, że optymalnie należy trzymać go w tych warunkach przez dobę. Czasami można przechowywać sok przez dwie doby, a nawet przez 72 godziny – wszystko zależy od tego, jakich owoców czy warzyw użyliśmy do jego przygotowania. Najszybciej świeżość traci sok marchwiowy – w niekorzystnych warunkach może stać się nieodpowiedni do spożycia już po paru godzinach. Jest to związane między innymi z tym, że w domu nie uda nam się wyprodukować soku we właściwych, sterylnych warunkach. Nieco dłużej w lodówce mogą stać soki wyciśnięte z jabłek bądź owoców cytrusowych. Aby wpłynąć na okres przydatności do spożycia, powinniśmy skupić się na dokładnym oczyszczeniu jarzyn, a także wyparzeniu kluczowych elementów wyciskarki.

 

Wyciskanie soków z warzyw i owoców nie jest czasochłonne, dlatego warto jak najczęściej zapewniać sobie świeżą dawkę witamin i minerałów. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad przechowywania soków, na pewno uda nam się zachować ich drogocenne składniki. Z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzyści wiążą się z ich spożywaniem. Świeże soki przyczyniają się między innymi do:

 

  • oczyszczenia organizmu
  • dostarczeniu do organizmu witamin i minerałów w ramach zbilansowanej diety
  • szybkiego ugaszenia pragnienia
  • zapobiegania przewlekłym chorobom
  • wzmocnienia układu immunologicznego