Jak dbać o poszczególne elementy wyciskarki?

Opublikowano przez Redaktor

Jednym z istotnych czynników, który powinniśmy uwzględnić przy nabywaniu nowej wyciskarki jest jej łatwa obsługa i mycie. Dzięki niej będziemy mogli często robić soki, a także pozwoli nam na przygotowanie sycącego smoothie, na jakie tylko przyjdzie nam ochota. Nasz organizm zyska mnóstwo cennych dla zdrowia witamin. Chcemy, aby służyła nam i naszej rodzinie jak najdłużej. Czy wiemy jak użytkować i kiedy konserwować poszczególne elementy, aby zawsze była sprawna i gotowa do pracy? Przyjrzyjmy się z bliska jak o nią dbać.

 

Kiedy myć wyciskarkę?

 

Właśnie spełniliśmy swoje marzenie o zakupie wyciskarki i staliśmy się jej posiadaczami. Ulubiony sok zrobiony, wypity i co dalej? Jedną z podstawowych zasad czyszczenia jest ta, że najlepiej umyć ją od razu, a więc niezwłocznie po zrobieniu soku. Nie powinna stać z owocowymi resztkami po wyciśnięciu. Dzięki trzymaniu się tego postanowienia zaoszczędzimy również czas na żmudne szorowanie.

 

Jak czyścić poszczególne części?

 

Niektóre nowoczesne modele posiadają elementy, które łatwo dają się wyjmować i czyścić. Zazwyczaj wszystkie elementy można umieszczać w zmywarce. Jeśli nie zamierzamy robić więcej soku, to najlepiej przystąpić do tego po skończeniu pracy urządzenia. Nie będziemy mieli większych trudności z ich umyciem. Najpierw wyrzucamy resztki miąższu. Jednak z pojemnika można wykorzystać np. z jabłek do zrobienia octu jabłkowego, z marchewek – muffinki marchwewkowe. Elementy pozbawione resztek myjemy w ciepłej wodzie z użyciem płynu do naczyń. Jeśli musimy zrobić to później dobrze jest włożyć do wody i chwilę pomoczyć. W ulotce producenta dołączonej do zakupionego produktu zwykle znajdują się informacje jak dbać o sprzęt. Powinniśmy wcześniej zapoznać się z nią, a unikniemy niepotrzebnej straty czasu.

 

Sitko wyciskarki

 

To chyba najbardziej wymagający element. Można je umyć w zmywarce, ale przy pomocy tradycyjnych metod będzie lepsze. Używając płynu do naczyń, gąbki, a także szczoteczki zajmie chwilę i pomoże dokładnie usunąć włókna zalegające w otworach. Niedbale umyte sitka mogą zaschnąć i będą zatkane, a tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

 

Po co myć urządzenie?

 

Powodów jest kilka. Przede wszystkim dla zdrowia nas samych. Pozostałości miąższu mogłyby przyczynić się do rozwoju pleśni i bakterii. To z kolei doprowadziłoby do przedostania się ich do soku i w konsekwencji zepsucia. Taki napój nie nadawałby się do picia, bo po wypiciu zaszkodziłby nam. Kolejnym argumentem jest przedłużenie trwałości i lepszej wydajności. Zatkane zaschniętym miąższem oczka sitka powodują, że otrzymamy mniej soku. Dbałość o wyciskarkę to niezawodny sposób na to, aby uzyskać w pełni wartościowy sok i przedłużyć jej żywotność. Nie tylko zaoszczędzimy czas na mozolne szorowanie, ale także będzie nam długo służyła.

 

Łatwość obsługi i mycia sprawi, że chętniej i częściej będziemy wykorzystywać urządzenie. Zwróćmy na ten aspekt szczególną uwagę przy zakupie, aby sprzęt nie stał bezczynnie w kuchni i nie był tylko jej ładną ozdobą, ale codziennym pomocnikiem na drodze ku zdrowiu.